Η πόλη αλλάζει!
Το 3ο Διεθνές Street Art Φεστιβάλ Πάτρας | ArtWalk 3 έρχεται και αλλάζει την πόλη!
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, καλλιτέχνες της street art από ολόκληρο τον κόσμο, συμμετείχαν στο ArtWalk 3 που πραγματοποιήθηκε τον Μάιο και Ιούνιο του 2018 στην Πάτρα.
Ο ΜΗ κερδοσκοπικός οργανισμός, Art in Progress φιλοξένησε κάποιους από τους σημαντικότερους Έλληνες και ξένους street artists με διεθνή εμπειρία. Οι καλλιτέχνες, αφήνοντας το προσωπικό τους «σημάδι», έδωσαν μία νέα δυναμική και περιεχόμενο στην πόλη, γεμίζοντας εξωστρέφεια και χρώμα την Πάτρα.
Οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν στο OPEN CALL της διοργάνωσης ξεπέρασε κάθε αρχική προσδοκία, με τις αιτήσεις να φτάνουν τις 50 και τους συμμετέχοντες να εκπροσωπούν τόσο την Ελλάδα όσο και πολλές χώρες του εξωτερικού. Ενδεικτικά υπήρχαν συμμετοχές από τις ΗΠΑ, τη Γερμανία, την Ελβετία, την Αυστραλία, την Ινδονησία, τη Γαλλία, την Ολλανδία και το Μεξικό.
Τα προσχέδια που κατατέθηκαν από τους συμμετέχοντες παρουσίασαν εξαιρετικό δημιουργικό ενδιαφέρον, κάνοντας την τελική επιλογή ιδιαίτερα δύσκολη.
Οι καλλιτέχνες που επιλέχθηκαν να δημιουργήσουν φέτος τοιχογραφίες – murals στην πόλη της Πάτρα είναι οι APSEΤ, Bilos, Christina Angelina, Felix Rodewaldt, FΙΚΟS, Hambas, ΝΤΟΚΟS, Political Stencil, ΤΑXIS, WD και Δημήτρης Κόκορης.
Τα έργα που ολοκληρώθηκαν από τους καλλιτέχνες:
![<strong>BILOS</strong>, Κύπρου 11, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/2.BILOS_Πάτρα_2018-1024x768.jpg)
BILOS, Κύπρου 11, Πάτρα, 2018
![Christina Angelina, Πάφου 1, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/3.Christina-Angelina_Πάτρα_2018-768x1024.jpg)
CHRISTINA ANGELINA, Πάφου 1, Πάτρα, 2018
![FELIX, Πειραϊκή Πατραϊκή, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/9.FELIX_Πάτρα_2018-e1532585574901.jpg)
FELIX, Πειραϊκή Πατραϊκή, Πάτρα, 2018
![](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/6.HAMBAS_Πάτρα_2018-808x1024.jpg)
HAMBAS, Κουμανιώτη 69, Πάτρα, 2018
![NTOKOS, μικρή περιμετρική, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/8.NTOKOS_Πάτρα_2018-1024x779.jpg)
NTOKOS, μικρή περιμετρική, Πάτρα, 2018
![ΤΑΧΙS, Λευκωσίας 19, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/4.ΤΑΧΙS_Πάτρα_2018.jpg)
ΤΑΧΙS, Λευκωσίας 19, Πάτρα, 2018
![WD, Δημ. Γούναρη 121, Πάτρα, 2018](http://www.artinprogress.eu/wp-content/uploads/2018/05/1.WD_Πάτρα_2018_TimeHole_2-768x1024.jpg)
WD, Δημ. Γούναρη 121, Πάτρα, 2018
Το ArtWalk 3 τέλεσε υπό την συνδιοργάνωση: της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας,
την υποστήριξη: του ΟΛΠΑ ΑΕ, της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα, του Goethe Zentrum Patras και της Κινηματογραφικής Λέσχης Πάτρας,
και την θερμή βοήθεια των ελληνικών εταιριών και μεγάλων χορηγών μας: την εταιρία ανυψωτικών μηχανημάτων Χρυσανθόπουλος Α.Ε., την βιομηχανία χρωμάτων VECHRO και την Katools.